Tel. +90 212 659 11 17 (Pbx) +90 212 659 11 17 (Pbx)
Fax +90 212 659 41 77 (Pbx)
Email [email protected]
Adres Başakşehir mah. Gökova cad. No: 1-A Başakşehir - İstanbul - Türkiye
   Yol Tarifi Alın

Sistem Tanımı

    Yerden ısıtma, boruların içerisinden geçen düşük sıcaklıktaki su ile yaşam alanlarının ısıtılmasında kullanılan en modern ısıtma sistemidir. Yerden ısıtma, kullanıcılarına en yüksek konforu sunar. Her geçen gün kullanımı artan yerden ısıtma sistemi alternatif yöntemlere göre birçok avantajı da beraberinde getirir. Yerden ısıtma sistemleri; apartman, villa, otel, ofis ve hastanelerde kullanılabilmesinin yanı sıra endüstriyel alanlarda da kullanılabilmektedir

    Döşeme zemininin altına yerleştirilen boruların içerisinden dolaştırılan düşük sıcaklıktaki su, öncelikle zemini ısıtır. Isınmış olan zeminden doğal ışınım (radyasyon) yolu ile yayılan ısı sayesinde ortam ısıtılmış olur. Işınım yolu ile ısıtma, Güneş’ in gezegenimizi kilometrelerce uzaktan ısıtabilmesi gibi düşünülebilir. Sonuç olarak homojen ve konforlu bir ısınma sağlanmış olur çünkü ayaklar ile baş bölgesi arasındaki sıcaklık farkı minimumdur. Ancak alternatif radyatör sisteminde, ortam içindeki kişilerin ayak ve baş bölgesi arasındaki sıcaklık farkı çok yüksektir. Bunun sebebi radyatörün ısıyı yayılım (konveksiyon) yöntemi ile hava hareketini kullanarak yaymasından kaynaklanmaktadır. Klima ya da fancoil sistemi de yayılım yolu ile ısı yayar. Klima ile ısıtma yapıldığında yayılım yolu ile üzerinize üflenen sıcak havayı çok belirgin bir şekilde hissedebilirsiniz.


Yerden ısıtma sisteminin alternatif sistemlere göre avantajları nelerdir?

  •         Konfor
  •         Enerji verimliliği
  •          Tasarım özgürlüğü
  •         Sağlıklı ortam
  •          Düşük bakım gideri


Sistem Yapısı

    Yerden ısıtma sistemi en basit hali ile boru, panel ve kollektör ile döşenmektedir. Bu tip uygulamalara, konvansiyonel tip uygulama denir ve sistemde oda sıcaklıklarının ayrı ayrı kontrol edilebileceği herhangi bir otomasyon sistemi bulunmaz. Isı kaynağı belli bir sıcaklığa ayarlanır ve sistem sürekli aynı sıcaklıkta çalışır. Bu şekilde yapılan uygulamaların yüksek konfor beklentisinin karşılanması da yeterli değildir. Bu nedenle yerden ısıtma sistemleri için otomasyon sistemleri geliştirilmiştir. Wavin yerden ısıtma sistemi: boru, panel, kollektör ve bağlantı parçaları, karışım devre grubu, köşe dönücü, boru serme askısı, şap katkı maddesi, kollektör kesme vana grubu gibi elemanlardan oluşur.


TEKNİK ÖZELLİKLER


BORU TİPLERİOksijen bariyerli PE-xb, PE-xa, PE-RT ve PERT/A1/PERT boru seçenekleri
BORU ÇAP ARALIĞI16 - 17 mm
KOLLEKTÖR TİPLERİPaslanmaz ve poliamid kollektörler
PANELLEREPS malzeme, çeşitli renklerde 


Otomasyon sistemleri:

  •          Sentio Kontrol Sistemi-Hem ısıtma hem soğutma
  •          Merkezi kontrol üniteleri
  •          Oda termostatları ve sensörler
  •          Basit otomasyon-Kollektör kontrol-Sadece ısıtma

    Ortam sıcaklığını kontrol eden termostatın açılmasıyla beraber termostat ortamı istenen sıcaklığa gelene kadar çalışması üzere merkezi otomasyon cihazına komut gönderir. Merkezi otomasyon cihazı termostattan gelen veri doğrultusunda aktüatöre komut iletir. Gelen komutla beraber aktüatör, vanayı açık konuma geçirir. Vananın açılmasıyla beraber devrede su dolaşımı başlamış olur.